poniedziałek, 12 listopada 2018

„Ale mi się nie chcę…”, czyli o tym jak przekonać siebie do pracy


            Szaro, buro, byłe jak… Znów do pracy, znów nuda, znów mi się nie chce. Te „misie” towarzyszą Ci niezmiennie od dłuższego czasu? Praca nie musi być przyjemnością, ale żeby aż tak?! Czas to zmienić i nauczyć się jak motywować się do pracy. Czytaj, a przekonasz się!

UWAGA! Po przeczytaniu tego tekstu Twój zawodowy świat już nie będzie taki sam. Wchodzisz na własne ryzyko!

Czemu nam się nie chce?

            Chęć, wola… „Jak zwał, tak zwał” – powiemy. Rację mieć będziemy. Jednak nie o to chodzi, by przyznawać sobie rację i zatapiać się w marazmie. Każdy z nas ma takie momenty, w których chęć do pracy jest ostatnią, jaką mamy. Co więcej, wielu z nas ma tak częściej niż rzadziej. Dlaczego tak się dzieje? Powodów może być wiele. Z jednej strony nie jesteśmy w stanie zaspokoić potrzeb nadrzędnych ze słynnej piramidy Maslowa, z drugiej czujemy się niedoceniani, z trzeciej z kolei okazuje się, że nie jesteśmy zadowolenie z tego, co robimy. Na wszystko jednak można znaleźć receptę. Tylko jak się zmotywować?

Czy to zależy ode mnie?

Powyższy wykres opracowany na podstawie danych portalu Pracuj.pl pokazuje jaką wagę mają najważniejsze czynniki (jest ich 9, gdzie ocena ‘6’ to „najważniejsze”, a 0 „zupełnie nieistotne”) wpływają na motywację pracowników. Tymczasem w naszym przypadku nie chodzi o czynniki zewnętrzne, ale o wewnętrzne. Dobrze zmotywowany dyrektor to zadowoleni i wydajniej pracujący pracownicy. Dlatego szukając lepszych wyników sprzedaży, warto zacząć od siebie. Nie da się jednak ukryć, że to właśnie motywacja samego siebie jest najtrudniejszym zadaniem. Dlatego warto przyjrzeć się kilku trikom, które sprawią, że będziemy pracować z pasją i zaangażowaniem.

Odpowiednie planowanie

            Jeśli chcesz stać się osobą dobrze zarządzającą, ale i zmotywowaną – zaplanuj sobie każdy dzień. Wykonywanie konkretnych czynności po kolei nie tylko sprawi, że łatwiej się w nich odnajdziesz, ale także sprawi, że Twój mózg będzie odczuwał większe zadowolenie z tego, że wykonujesz wszystko tak, jak sobie zapanowałeś.

Bodźce zewnętrzne – przyjemność przed pracą

            Jadąc do pracy lub przygotowując się do wyjścia staraj się nastroić pozytywnie i korzystać z tego, co sprawia Ci przyjemność. Może to być książka czy muzyka, najważniejsze byś znalazł chwilę czasu i skupił się na tym, co naprawdę daje Ci radość.

Pracuj dla siebie

            Najważniejsze w podejściu do pracy jest znalezienie równowagi między tym, co wykonujesz dla siebie, a tym, co musisz zrobić. Jeśli bowiem pracujesz tylko i wyłącznie dla kogoś czy dla wyników, nigdy ich nie osiągniesz. Poszukaj siebie na swoim stanowisku i realizuj się.
Rozwijaj się

            Marazm i zastój zawodowy to najwięksi wrogowie, jeśli planujesz skupić się na dobrej motywacji. Wyznacz sobie cel i do niego zmierzaj i nigdy nie zatrzymuj się w miejscu. Idea na horyzoncie jest lepsza niż działanie po omacku lub tkwienie w nudnej codzienności.

Dbaj o współpracowników

            Lepsze wyniki sprzedaży to nie tylko sama praca, ale także – jak pokazuje również wykres – atmosfera. Dbaj o nią i staraj się, by wpływała ona pozytywnie nie tylko na Ciebie, ale także na Twoich pracowników.

            Te kilka porad to tylko wskazówki, kierunek, w którym warto podążać. Nie ma bowiem jednego rozwiązania. Każdy z nas jest inny, dlatego szukając motywacji nie zapominajmy o przyjemnościach, o atmosferze w pracy oraz o rozwoju. Szukajmy wciąż jednak siebie w tych kilku prostych krokach. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wolność to rzecz niezwykle ważna. Na ile jej pozwalać swoim pracownikom?

Jako Polacy pracujemy dużo i często bez przerwy. Zderzenie z rzeczywistością staje się faktem, gdy ktoś z zagranicy, w ramach projektu mię...